Home Prva stran Novice Obnovljena prižnica

Obnovljena prižnica

Prižnica je poseben del cerkve, kjer je v preteklosti duhovnik vernikom redno podajal pridigo, edini del svete maše v slovenskem jeziku.

Nastala je z gradnjo večjih cerkva, kot rešitev na problem duhovnikove slišnosti, v času ko še niso poznali sodobnega ozvočenja. Zato so na levi strani glavne cerkvene ladje začeli graditi prižnice v obliki balkona, pritrjene na steno ali nosilni steber. Tudi nadstrešek nad njo je služil boljši slišnosti, saj odbija duhovnikov glas v smeri proti vernikom.

Po drugem vatikanskem koncilu je prišlo do večjih sprememb; duhovnik se je med maševanjem od tabernaklja obrnil proti vernikom in celotna maša, ne samo pridiga, je bila v slovenskem jeziku.

Novejše cerkve nimajo več prižnic, starejše pa  jih ohranjajo; največkrat zaradi umetniške vrednosti.

V Mirni Peči, je na drugo postno nedeljo, 1.3.2015, lepo obnovljena prižnica spet služila svojemu prvotnemu namenu. Glas evangelija in pridige je prišel do ušes vseh vernikov v cerkvi, verjamemo da tudi do njihovih src.